Eesti Nägemistervisekeskus

AMBLÜOOPIA EHK LAISK SILM

Amblüoopia on meditsiiniline termin mida kasutatakse juhul, kui ühe silma nägemine on halvenenud, ning silm ja aju ei tee piisavalt koostööd. Sellist seisundit kutsutakse ka laisaks silmaks.
 
Silma liigutavad 6 silmalihast: paremale, vasakule, üles, alla, ringjalt. Aju kontrollib, et mõlema silma lihased liiguksid koos, tagades nägemiskeskusele selge ja ruumilise nägemise. Silm, mida aju ei kasuta, vaatab kõõrdi – aju valib selgema pildi ja ignoreerib kehvemat „kvaliteeti“, misjärel väheneb inimesel ruumiline taju ja nägemise sügavus e. stereo. Kui aju lülitub lapseeas ümber tervele silmale, võib tulemuseks olla täiskasvanuna nägemise kaotus kehvemas silmas. Kui aju ei kasuta pikka aega halvemini nägevat silma nägemissignaali saamiseks, langeb nägemisteravus oluliselt. Enamasti tekib nimetatud seisund lapseeas. Erinevalt lapseeas tekkinud kõõrdsilmsusest ei vali täiskasvanueas tekkinud kõõrdsilmsuse korral (trauma insuldi vms tagajärjel) aju paremini nägeva silma pilti – tekib topeltnägemine.
 

strabism

Mis põhjustab amblüoopiat?
Amblüoopiat võib põhjustada ükskõik milline tervislik seisund või pikaajaline olukord varases lapseeas, mis takistab normaalset nägemise arengut või mõlema silma kasutamist. Amblüoopiat võib põhjustada kõõrdsilmsus ehk strabism või ühe silma kehvem nägemisteravus (lühinägevus, kaugnägevus, astigmatism). Vahel on amblüoopia põhjuseks ka silma keskkondade halvem seisund, näiteks hallkae.

Ravi lastel
Varajasel avastamisel (2.-3. eluaastal) on võimalik spetsialistide abiga silmalihased taas tööle saada.

Kui kõõrdsilmsusega kaasneb ka kehvem nägemine, on silmade koostöö saavutamiseks ja kehvema silma nägemise parandamiseks prillide kandmine ülioluline. Kui üksnes prillide kandmisest ei ole soovitud määral abi, hakatakse treenima nõrgemat silma. Selleks kaetakse terve silm kinni, nii et lapse aju on sunnitud kasutama ainult nõrgemat silma. Treenimiseks on olemas ka spetsiaalsed silmaharjutused, mida õpetab lastesilmaarst või ortoptist. Oluline on järgida antud soovitusi, et silmad areneksid ühtemoodi! 
 
Ravi täiskasvanutel
Strabismi korral aitavad silmadega vaatamist otseks saada õige tugevusega prillid, spetsiaalsed harjutused, kinnikatmine, prisma kleepsud või prisma prillid. Kui kõrvalekalle tsentrist on liialt suur, võib olla vajalik lõikus, mis viiakse läbi silmakliinikus. Taastumisaeg on kiire ja patsiendid saavad jätkata oma igapäevast elu mõne päeva jooksul. Võimalik, et operatsiooni on vaja korrata ning pärast operatsiooni võib olla vajalik prillide kandmine.
Skip to content