Eesti Nägemistervisekeskusest saab soetada endale nägemisabivahendeid riigipoolse soodustusega. Nägemisabivahendid on riikliku toetusega ette nähtud vaegnägijatele, kelle nägemine on abivahendeid kasutades normaalsest nägemisteravusest alla kolmandiku.
Vahendame nägemisabivahenditena optilisi süsteeme, valgusfiltreid ja prilliklaase. Meie pakutavaga saad tulla lähemalt tutvuma Tallinna, Rakveres ja Narvas asuvatesse kabinettidesse.
Kuidas saab toetust?
Eesti Nägemistervisekeskus on üks neist ettevõtetest, kes pakub nägemisabivahendeid riigi soodustusega. Riigi soodustusega saab abivahendi soetada tõendi alusel, mille väljastab sõltuvalt abivahendi funktsioonist optometrist, perearst või silmaarst.
Alates 2020. aastast on muutunud abivahendi saamine mugavamaks, sest ei ole enam eraldi tarvis taotleda abivahendi kaarti. Eesti Nägemistervisekeskusest saab kogu vajaliku abi, sest optometrist saab väljastada abivahendi soetamiseks vajaliku tõendi ning ühtlasi nõustada vahendi määramisel. Tänu toetusele tuleb abivahendi saajal tasuda vaid 10–50% vahendi maksumusest.
Loe abivahendite süsteemi kohta lisaks: www.sotsiaalkindlustusamet.ee
Kes on vaegnägija?
Vaegnägijaks loetakse Eestis inimest, kelle nägemisteravus on prillidega korrigeeritult paremini nägeval silmal alla 30 protsendi ehk 0,3 või kelle vaateväli on kitsam kui 30 kraadi. Nägemispuudel on erinevaid väljendusvorme, mis ulatuvad nõrgaltnägevusest kuni täieliku pimeduseni. Optilised abivahendid ja nägemistreening teevad siiski paljud täpsust nõudvad tegevused ja lähitööd võimalikuks ka nõrgema nägemisega vaegnägijatele.
Mõõdukas vaegnäegmine (nägemisteravus 0,3–0,1, vaateväli alla 60 kraadi) on inimesel, kes on võimeline abivahendeid kasutades lugema normaalse kiirusega ja kaugusega. Raske vaegnägemisega (nägemisteravus 0,1–0,05, vaateväli 20–10 kraadi) inimene on võimeline abivahendiga lugema ja kirjutama, kuid teeb seda nägijaist aeglasemalt. Kolmanda rühma vaegnägija puhul (nägemisteravus 0,05–0,02, vaateväli 10–5 kraadi) on lugemine ja kirjutamine vähetulemuslik, kuid need inimesed suudavad tänu nägemisabivahenditele ja teisi tajuaistinguid kaustades liikuda tuttavas ümbruses.
Loe lisaks: www.pimedateliit.ee